Izlov ribe u Slavoniji: 2,5 tisuće tona za domaće i inozemno tržište

Bez autora
Dec 25 2024

Na više od 10 tisuća hektara slatkovodnih ribnjaka diljem Hrvatske upravo završava veliki zimski izlov ribe. Šarani, smuđevi, somovi i druge vrste ribe već su spremni za domaće stolove i izvoz.

Potražnja je najveća uoči blagdana, posebno za Badnjak, kada je šaran nezaobilazan dio tradicije u Slavoniji i kontinentalnoj Hrvatskoj. Ovih dana izlovi se više od 2,5 tisuće tona ribe, od čega značajan dio odlazi na domaće tržište, dok ostatak ide u izvoz.

Ribnjaci kao ponos Slavonije

Najveći ribnjaci nalaze se upravo u Slavoniji, gdje se prostiru na više od šest tisuća hektara. Ponos uzgoja je šaran, osobito popularan tijekom blagdana, a Slavonci su poznati po svojoj dugoj tradiciji uzgoja ribe.

Voditelj Ribnjačarstva Agro invest grupe Tomislav Slačanac ističe: "Na našim ribnjacima proizvedemo preko 2,5 tisuće tona konzumne ribe i više od pet i pol tisuća tona svih kategorija i vrsta slatkovodnih riba."

Omiljeni šarani bez ljuske

Posebno su traženi šarani bez ljuske, koje domaćice rado biraju zbog jednostavne pripreme. Kapitalci iz ribnjaka idu u zimovnike, odakle će svježi stići u prodaju i preradu.

Josip Puđa iz Bokšića objašnjava: "Mrijestimo ovakve šarane jer nema puno muke oko čišćenja. Domaćice ih vole jer ne zahtijevaju puno posla, a priprema je jednostavna."

Godina izazova i vrhunska kvaliteta

- Unatoč sušnoj godini i niskim vodostajima, proizvedena je dovoljna količina kvalitetne ribe. Kvaliteta ribe je izvrsna, najviše zahvaljujući čistoj vodi s Papuka, kaže Nataša Tomac, regionalna voditeljica Ribnjačarstva PP Orahovica.

Ribnjaci, koji su dio ekološke mreže Natura 2000, poznati su po održivom uzgoju i vrhunskoj kvaliteti. Nije iznenađenje što je domaća slatkovodna riba jedna od najcjenjenijih u Europi.

Riba za domaće i inozemno tržište

Prema riječima Dina Božučanina, voditelja ribnjaka Grudnjak u Čačincima, čak 70% ribe ide u izvoz, najviše u Srbiju, Rumunjsku i Bugarsku. Preostala količina zadovoljava potrebe domaćeg tržišta.

Cijena šarana i smuđa ostala je na razini prošle godine – oko 5 do 6 eura po kilogramu, dok su amur, tolstolobik i som nešto jeftiniji. Domaća slatkovodna riba zasigurno će pronaći svoje mjesto na brojnim stolovima, kako u Hrvatskoj, tako i izvan nje.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik